Letnie kursy w Sułkowicach

Data publikacji 15.07.2019

Do Zakładu Kynologii Policyjnej, na kolejne kursy dla przewodników psów służbowych, przybyli funkcjonariusze podlegli Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji z Policji oraz Służby Ochrony Państwa.

Komisja ds. doboru psów, na trzy szkolenia zakwalifikowała: 5 czworonogów na kurs dla przewodników psów patrolowych do działania bez kagańca, 11 na kurs dla przewodników psów tropiących i 8 na kurs dla przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Pierwsze chwile na kursie to czas przeznaczony na nawiązanie więzi emocjonalnej między funkcjonariuszami a psami służbowymi. Poza zajęciami praktycznymi słuchacze uczą się podstaw teoretycznych tresury, kształcą swoją sprawność fizyczną oraz uczestniczą w zajęciach z pierwszej pomocy.

Okres letni związany jest z wysokimi temperaturami powietrza, dlatego ze względu na psy i obowiązujące Zarządzenie nr 296 w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych, szczegółowych zasad ich szkolenia oraz norm wyżywienia, zajęcia zaczynały się od godziny 5:00. Zbyt długie eksponowanie zwierząt na temperatury powietrza powyżej 25 stopni C, mogłoby negatywnie wpłynąć na stan ich zdrowia. Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w podjętym wyzwaniu jakim jest tresura psa.

Tekst i zdjęcia : st. asp. Dariusz Ratajczak/ZKP

• Funkcjonariusze z psami do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych
  • Pies przygotowany do detekcji węchowej
  • Pozostawanie w wykonaniu psów patrolowych