Psy szkolone indywidualnie

Data publikacji 27.12.2017

Instruktorzy Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji prowadzą zajęcia głównie na kursach specjalistycznych dla przewodników psów służbowych. Oprócz tego realizują warsztaty doskonalące sprawność użytkową psów służbowych oraz indywidualną tresurę tych zwierząt.

Możliwość indywidualnej tresury psa, będącego na wyposażeniu jednostki organizacyjnej Policji, wynika z Zarządzenia nr 296 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 marca 2008 roku, w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych, szczegółowych zasad ich szkolenia oraz norm wyżywienia.

Poszczególne garnizony Policji wystosowują prośbę o tę formę szkolenia, gdy istnieje zapotrzebowanie na psa a przewodnik nie może uczestniczyć w kursie specjalistycznym realizowanym w systemie stacjonarnym, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

W 2017 roku zostały indywidualnie wytresowane i przekazane do jednostek 3 psy. Były to:

• pies KOJOT (kat. patrolowy do działania bez kagańca) dla KWP w Bydgoszczy, tresurę prowadził st. asp. Dariusz Ratajczak,
  • pies KANA (kat. do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych) dla KWP
    w Bydgoszczy, tresurę prowadził mł. asp. Andrzej Wróbel,
  • pies KORSYKA (kat. do wyszukiwania zapachu narkotyków) dla KWP w Gdańsku, tresurę prowadził mł. asp. Tomasz Gryszkin.

Obecnie trwa jeszcze tresura 2 psów – prowadzona przez mł. asp. Tomasz Gryszkina dla KWP w Gorzowie Wielkopolskim - pies LAPSUS (kat. patrolowo-tropiący do działania bez kagańca) oraz przez asp. Daniela Taterę dla KWP w Krakowie (pies LEVI kat. do wyszukiwania zapachu narkotyków).

tekst i zdjęcia: st. asp. Dariusz Ratajczak/ZKP