Szkolenie dla funkcjonariuszy z tatrzańskich jednostek - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie dla funkcjonariuszy z tatrzańskich jednostek

Data publikacji 30.06.2017

W dniach 19-21 czerwca na terenie Hotelu Bukovina Resort, odbyło się szkolenie nt. „Kryminalistyczne badania miejsca zdarzenia drogowego”, skierowane do funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z rejonu tatrzańskiego. Udział w szkoleniu wzięli również biegły i adwokat z powiatu nowotarskiego. Jedną z prowadzących zajęcia była st. asp. Jolanta Zawałeń z Zakładu Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

     Szkolenie zorganizował asp. szt. Marian Łojek z Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej. Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywały się w kilku panelach tematycznych i dotyczyły treści związanych m.in. z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia do chwili oględzin, rolą Straży Pożarnej na miejscu wypadku, ujawnianiem i zabezpieczaniem śladów kryminalistycznych. Kolejne dni szkolenia poświęcone były tematyce wypadków drogowych z udziałem osób pieszych, zderzeń samochodów osobowych, zderzeń samochodów z pojazdami jednośladowymi oraz zdarzeń drogowych z udziałem samochodów ciężarowych. Poruszona została również obszerna tematyka powypadkowych badań stanu technicznego pojazdów. W ramach zajęć praktycznych Policjanci z KMP w Tarnowie i KPP w Nowym Targu we współpracy z PSP Zakopane i OSP Leśnica Groń, OSP Bukowina Tatrzańska, OSP Białka Tatrzańska, obsługiwali symulowany wypadek drogowy z udziałem osoby pieszej, dokumentowany również przy wykorzystaniu urządzenia e-Surv i skanera 3D, udostępnionych przez krakowską firmę CYBID. Ponadto uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z budową różnego rodzaju pasów bezpieczeństwa, uszkodzeniami powstającymi w czasie zdarzeń zarówno na taśmie pasa, jak i w jego mechanizmie oraz z problematyką plastycznych deformacji i uszkodzeń żarników świecących żarówek samochodowych, poddanych silnemu wstrząsowi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy związane z „wystrzałem” kilku poduszek gazowych, przedstawiające mechanizm ich rozwijania się i wiotczenia oraz problem konieczności prawidłowego ustawienia fotela pasażera i kierowcy w relacji z systemami bezpieczeństwa biernego z poduszkami gazowymi.

     Dodatkową atrakcją towarzyszącą szkoleniu, był symulator dachowania, udostępniony dzieciom i młodzieży szkolnej w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Mogli oni sprawdzić „na żywym organizmie” efekty przeciążenia i przemieszczania się rzeczy wewnątrz pojazdu podczas dachowania. Zainteresowanie dzieci i młodzieży symulatorem było bardzo duże.

     Prelekcje i zajęcia praktyczne na szkoleniu prowadzili: st. asp. Jolanta Zawałeń – młodszy wykładowca Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP w Legionowie, dr inż. Robert Janczur – starszy wykładowca Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej oraz mgr inż. Mateusz Śleziak – pracownik firmy CYBID Sp. z o.o., sp. k., w Krakowie.

st. asp. Jolanta Zawałeń/ZSS

zdj. ze zbiorów ZSS