Policjanci na zawodach Żandarmerii Wojskowej - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na zawodach Żandarmerii Wojskowej

Data publikacji 14.06.2017

W dniach 5-8 czerwca na terenie ośrodka WDW w Waplewie odbyła się IV edycja Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, do honorowego udziału, oprócz reprezentacji Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej oraz 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, zaprosił również drużynę Policji.

     W zawodach wystartowało w sumie 23 zawodników z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Policję reprezentowała drużyna w składzie: asp. szt. Jakub Rebs – kierownik drużyny, asp. szt. Robert Matwiejuk z psem Drań w kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz mł. asp. Krzysztof Kotnis z psem Black w kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

     W trakcie zawodów sędziowie oceniali posłuszeństwo i pracę węchową psów. Zadania z zakresu ogólnego posłuszeństwa obejmowały chodzenie i bieg psa bez smyczy przy nodze przewodnika oraz pozostawianie psa w marszu w pozycjach – siad, waruj, stój. Praca węchowa psów polegała na wyszukiwaniu próbek zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków ukrytych w pojazdach, skrzyniach, pomieszczeniach oraz w terenie zurbanizowanym.

     Po trzydniowej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, a zaproszone do honorowego udziału reprezentacje Policji, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej oraz 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu otrzymały pamiątkowe podziękowania. Warto wspomnieć, że reprezentacja Policji, chociaż brała udział w zawodach na zasadzie honorowego uczestnictwa, to  w ogólnej punktacji uplasowała się bardzo wysoko. . Asp. szt. Robert Matwiejuk zajął pierwsze miejsce spośród przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków, a mł. asp. Krzysztof Kotnis drugie, w grupie przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

asp. szt. Jakub Rebs/ZKP

zdjęcia: st. chor. sztab. Wojciech Grabiński/ŻW