Psy do zadań specjalnych

Data publikacji 02.06.2017

W Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji zakończył się kurs specjalistyczny dla przewodników psów do działań bojowych, pierwszy tego rodzaju realizowany w Polsce.

Kurs trwał 120 dni szkoleniowych i był przewidziany wyłącznie dla funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych Policji, których miał przygotować do realizowania zadań z psem bojowym. Aby stworzyć warunki do  zrealizowania szerokiego spectrum ćwiczeń, między innymi zatrzymywania niebezpiecznych osób, zajęcia musiały się odbywać w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i  środowiskowych, w tym również poza terenem jednostki szkoleniowej, stąd też wynikała konieczność nawiązania współpracy z innymi formacjami. Warto przypomnieć, że praca w różnego rodzaju środkach transportu, np. samochodach pancernych i opancerzonych, łodziach bojowych, czy śmigłowcach stanowi duże obciążenie dla psa. Jest on jednak niezastąpiony w służbie. Wykorzystanie psów bojowych skutkuje przede wszystkim zwiększeniem bezpieczeństwa policjantów i skróceniem czasu podejmowanych działań. Jak zawsze, niezwykle ważna jest dobra współpraca przewodnika i psa wyszkolonego na najwyższym poziomie – muszą tworzyć zespół i wzajemnie sobie ufać.

W trakcie zaliczeń końcowych słuchacze zaprezentowali posłuszeństwo ogólne swoich czworonogów, a także, uczestnicząc w symulowanym zdarzeniu, ćwiczenia obrończe. Zaliczenia podsumowujące obserwowali: Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Policji mł. insp. Marcin Szyndler i Zastępca Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. insp. Mirosław Wypych. Pierwszą edycję tego rodzaju kursu ukończyło dwóch przewodników z psami, w kolejnej, zaplanowanej na grudzień bieżącego roku, weźmie udział sześciu funkcjonariuszy.

Zajęcia były realizowane we  współpracy z Biurem Operacji Antyterrorystycznych KGP.

podinsp. Konrad Lubryczyński/ZKP

zdj. ze zbiorów ZKP