Przygotowania do seminarium

Data publikacji 02.06.2017

Delegacja Centrum Szkolenia Policji, na czele z Zastępcą Komendanta CSP mł. insp. Marcinem Szyndlerem, przebywała w Schwerin (Niemcy), gdzie zorganizowano spotkanie przygotowawcze do seminarium czterostronnego, realizowanego w ramach projektu „Międzykulturowe spotkania policjantów Niemiec, Francji, Hiszpanii i Polski”.

W wyjeździe uczestniczyli również: mł. insp. Jarosław Zgierski - Kierownik Zakładu Ruchu Drogowego oraz asp. szt. Magdalena Walukiewicz - młodszy wykładowca Zakładu Służby Prewencyjnej.

Spotkanie zostało przygotowane przez Wyższą Szkołę Zawodową dla Pracowników Administracji Publicznej w Güstrow. Oprócz polskiej delegacji uczestniczyli w nim także przedstawiciele Szkoły Policji w Nimes (Francja) oraz Instytutu Bezpieczeństwa Publicznego Katalonii (Hiszpania). Celem wizyty było omówienie szczegółów organizacyjnych seminarium czterostronnego, które odbędzie się w dniach 16-20 października br. w szkole w Güstrow. W ramach seminarium młodzi policjanci Centrum Szkolenia Policji, Szkoły Policji w Nimes, Instytutu Bezpieczeństwa Publicznego Katalonii oraz Wyższej Szkoły Zawodowej dla Pracowników Administracji Publicznej w Güstrow będą mieli możliwość porównania zasad funkcjonowania szkolnictwa policyjnego w Polsce, Francji, Hiszpanii i Niemczech, a także pracy m.in. policji wodnej, oddziałów prewencji, policji autostradowej. Planowanemu seminarium nadano niezwykle wysoką rangę, o czym świadczy fakt, że z uczestnikami spotkania przygotowawczego spotkali się Wiceprzewodnicząca Parlamentu Krajowego (Landtagu) oraz Minister Spraw Wewnętrznych Maklenburgii – Pomorza Przedniego.

W trakcie pobytu w Niemczech uczestnicy spotkania zapoznali się z działalnością Wyższej Szkoły Zawodowej dla Pracowników Administracji Publicznej w Güstrow oraz obejrzeli jej obiekty dydaktyczne i sportowe. Poznali również strukturę organizacyjną oraz zakres działania jednostek policji na terenie kraju związkowego Maklenburgia – Pomorze Przednie. Uczestnicy spotkania złożyli też wizytę w komendzie policji w Rostock, gdzie komendant osobiście przedstawił zadania jednostki oraz zaprezentował jej nowoczesną infrastrukturę. W czasie wolnym, pomiędzy oficjalnymi spotkaniami, polscy i francuscy policjanci mieli okazję zwiedzić port w Hamburgu oraz nadmorskie miasteczko Warnemünde. W trakcie pobytu w Niemczech wypracowano założenia organizacyjne do październikowego seminarium, a wspólne prace oraz spotkania funkcjonariuszy zacieśniły wzajemne kontakty.

mł. insp. Jarosław Zgierski/

Kierownik Zakładu Ruchu Drogowego