Fundacja o krzywdzonych dzieciach

Data publikacji 07.10.2015

W dniach 1-2 oraz 5-6 października zajęcia na kursie specjalistycznym dla policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich (DSN-1/15) przeprowadzili specjaliści z Fundacji Dzieci Niczyje, zajmujący się pomocą psychologiczną w stosunku do dziecka krzywdzonego.

Treści przekazywane w ramach zajęć dotyczyły m.in. następujących zagadnień:

1. Zjawisko krzywdzenia dzieci jako problem społeczny, formy krzywdzenia, skala zjawiska, postawy

społeczne wobec problemu krzywdzenia.

2.Obraz psychologiczny dziecka krzywdzonego.

3. Czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.

4. Interwencja w przypadkach krzywdzenia dzieci.

To tylko niektóre z zagadnień omawianych na spotkaniach z psychologami. Niezwykle ciekawa tematyka poparta bardzo bogatym doświadczeniem, a także sposób przekazywania wiedzy przez  prowadzących, w każdej edycji przedmiotowego kursu wzbudzają duże zainteresowanie tematem i doskonale wpisują się w potrzeby i oczekiwania słuchaczy w zakresie omawianej problematyki.

Fundacja Dzieci Niczyje jest największą w Polsce organizacją pozarządową, zajmującą się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom-ofiarom przemocy i wykorzystywania seksualnego, ich rodzinom oraz opiekunom. Działania Fundacji koncentrują się przede wszystkim na ochronie najmłodszych przed krzywdzeniem, a także na zminimalizowaniu konsekwencji, jakie niesie ze sobą doświadczenie przemocy. Fundacja wspiera dzieci i ich rodziny niosąc bezpośrednią pomoc w sytuacjach krzywdzenia oraz poprzez szeroko rozumianą profilaktykę – edukację i kampanie społeczne.

tekst i zdjęcia: kom. Marceli Śmiałek/ZSP