Uczyli się zatrzymywania niebezpiecznych przestępców

Data publikacji 23.07.2015

W Centrum Szkolenia Policji, pod okiem wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych, odbyła się druga w tym roku edycja kursu specjalistycznego dla policjantów realizujących zatrzymania niebezpiecznych przestępców (ZNP-2/15). W kursie wzięło udział 22 słuchaczy.

W trakcie trzytygodniowego kursu słuchacze doskonalili umiejętności rozpoznawania miejsca przyszłej realizacji i oceny sytuacji. Zajęcia z podstaw negocjacji przeprowadzili negocjatorzy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Wykład i ćwiczenia praktyczne (symulacje) pozwoliły przyswoić wiedzę i umiejętności z zakresu nawiązywania wstępnego kontaktu ze sprawcą, do czasu przybycia negocjatorów policyjnych.

W programie kursu najwięcej godzin dydaktycznych poświęcono na doskonalenie technik interwencji i sprawności fizycznej, a także taktykę zatrzymywania osób oraz bezpieczne posługiwanie się bronią – krótką, pistoletem maszynowym i strzelbą gładko lufową. Zajęcia powinny też dać policjantom odpowiedź, jaki jest obecnie ich poziom sprawności fizycznej oraz umiejętności z zakresu taktyki i technik interwencji. Dowiedzą się również nad czym należy pracować, aby zwiększyć bezpieczeństwo osobiste podczas zatrzymywania niebezpiecznych przestępców. W czasie zajęć słuchacze poznali też podstawy prawne prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych w Policji, pojęcie i rodzaje wybuchu, materiały wybuchowe wojskowe i górnicze, środki inicjujące wybuch, urządzenia wybuchowe pochodzenia wojskowego i samodziałowe.

Stałe doskonalenie umiejętności, podnoszenie sprawności oraz wypracowanie skutecznych i bezpiecznych metod działania podczas szkolenia pozwolą funkcjonariuszom na właściwe wykonywanie obowiązków służbowych.

st. asp. Dominik Władysiak, ZIP

zdj. asp. Andrzej Wiśniewski ZIP