Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.09.2007


    Od dziś w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie rozpoczęły się trzydniowe warsztaty szkoleniowe dla policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej ukierunkowanej na wykorzystywanie seksualne dzieci. Jedenastu wykładowców z FBI, Interpolu i ICMEC poprowadzi zajęcia dla ok. 80 uczestników warsztatów z Polski i spoza jej granic.

zdjęcie Warsztaty, podobnie jak w innych europejskich krajach, zorganizowało Międzynarodowe Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci ICMEC, przy współpracy Centrum Szkolenia Policji i Biura Kryminalnego KGP. Patronami i współorganizatorami przedsięwzięcia są Porozumienie „Dzieci pod Ochroną” oraz firma Microsoft, która od początku wspiera międzynarodową organizację ICMEC w popularyzowaniu wiedzy na temat skutecznego zwalczania przestępczości internetowej. Dzisiejsze warsztaty to już 27 międzynarodowa edycja, organizowana wspólnie przez ICMEC i Microsoft. Do chwili obecnej przeszkolono w ten sposób policjantów z ponad 140 krajów na świecie.

zdjęcie Dzisiaj rano nastąpiła uroczysta inauguracja warsztatów szkoleniowych dla grupy ponad 50 policjantów z Polski i 14 zza granicy (m.in. policjanci z Kamerunu, Tanzanii, Algierii, Włoch), którzy, na co dzień zajmują się przestępczością internetową, zdając sobie sprawę z doba komputeryzacji, ale też dodatkowych możliwości, jakie stwarza ona przestępcom. W warsztatach tych weźmie również udział grupa 10 osób cywilnych z Porozumienia „Dzieci pod ochroną”. Tematyka warsztatów wiąże się ze zwalczaniem przestępczości internetowej ukierunkowanej na wykorzystywanie seksualne dzieci – współczesny problem wszystkich Policji. Dlatego też szczególnie ważne jest systematyczne uzupełnianie wiedzy w tej dziedzinie, oraz współpraca i wymiana doświadczeń między policjantami różnych krajów. Głównymi prelegentami warsztatów zostali przedstawiciele z Wielkiej Brytanii i USA, mający w tej dziedzinie duże doświadczenie i sukcesy w jej zwalczaniu. Tematyka zajęć obejmie wszystkie zagadnienia łączące się z problemem. Od technologii komputerowych, poprzez sposoby działalności przestępczej i studia przypadków, po narzędzia i techniki stosowane podczas prowadzenia dochodzeń. Agenci FBI i Interpolu podzielą się też problemami i opowiedzą o przeszkodach, na jakie napotykają podczas pracy. W programie warsztatów nie zabraknie również polskiego akcentu:, który wprowadzą przedstawiciel naszej Prokuratury Krajowej oraz prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Anna Galant, rzecznik CSP
zdjęcia Piotr Maciejczak ZKS

Powrót na górę strony