Konie służbowe - seminarium

Data publikacji 23.06.2015

W Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji zakończyło się seminarium szkoleniowe, pn. „Organizacja szkolenia i użycia koni służbowych w Policji”. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy nadzorujący problematykę koni służbowych z wydziałów prewencji KWP/KSP oraz policyjni i cywilni instruktorzy jeździectwa z komórek konnych Policji, a także Strażnik Miejski Miasta Błonie insp. Dariusz Liszka, kwalifikowany podkuwacz.

Uczestników szkolenia przywitał kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej CSP mł. insp. Marek Hańczuk.

Tematyka seminarium obejmowała kwestie związane z funkcjonowaniem komórek konnych Policji w 2014 r., w tym pojawiające się problemy i utrudnienia. Koordynatorzy nadzorujący obszar związany z hipologią policyjną przedstawili zagadnienia związane z działalnością i rozwojem komórek konnych Policji, będących na obszarze terytorialnego zasięgu działania komend wojewódzkich/Stołecznej Policji. Omówione zostały również kwestie związane z żywieniem i właściwym utrzymywaniem koni służbowych. Podczas seminarium przeprowadzono ćwiczenia z zakresu taktyki i technik użycia koni w szykach policyjnych, jak też zajęcia praktyczne z wyszkolenia jeździeckiego.

Nad doskonaleniem taktyki i techniki jeździeckiej, szkoleniem skokowym oraz ujeżdżeniowym koni i jeźdźców czuwali policyjni instruktorzy jeździectwa: asp. szt. Robert Rożnowski – specjalista Wydziału Wywiadowczego Policji KSP i asp. Dariusz Małkowski –  asystent Wydziału Wywiadowczego Policji KSP oraz instruktorzy Sportu Jeździeckiego Polskiego Związku Jeździeckiego: zawodnik II klasy sportowej w kategoriach ujeżdżenie i skoki PZJ – Dorota Urbańska i zawodnicy II klasy sportowej w kategorii skoki PZJ – Izabella i Antoni Tomaszewscy.

W programie szkolenia zaplanowano również możliwość zwiedzenia Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, po którym oprowadzała kustosz Anna Polańska.

W ostatnim dniu seminarium z jego uczestnikami spotkała się Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Policji insp. Anna Rosół, która podziękowała wszystkim za udział w przedsięwzięciu szkoleniowym i zapewniła, że będą podejmowane starania, aby tego typu spotkania odbywały się cyklicznie.

asp. Adam Przybylik, ZKP

zdj. Jerzy Lęcznar i Adam Przybylik ZKP