Doskonalenie umiejętności w zakresie taktyki i technik interwencji

Data publikacji 18.06.2015

Od 8 czerwca w Centrum Szkolenia Policji trwa kurs specjalistyczny w zakresie taktyki i technik interwencji („TITS-1/15”). Uczestniczy w nim 14 policjantów z komend powiatowych, wydziału realizacyjnego, oddziałów prewencji i CSP. Po ukończeniu kursu funkcjonariusze będą wykonywać zadania związane z prowadzeniem zajęć z zakresu doskonalenia sprawności fizycznej, dla policjantów swoich jednostek. Kurs zakończy się 3 lipca.

Kurs przygotowuje do samodzielnego prowadzenia, w jednostkach organizacyjnych Policji, zajęć oraz egzaminowania policjantów w zakresie sprawności fizycznej, taktyki i technik interwencji, a także umiejętności posługiwania się pałką służbową.

Kurs jest realizowany w systemie stacjonarnym i trwa 20 dni szkoleniowych, tj.160 godz. dydaktycznych.

Celem kursu jest, aby uczestnik  po jego zakończeniu potrafił:

• kształtować i egzaminować ogólną i specjalną sprawność fizyczną,
  • nauczać umiejętności stosowania siły fizycznej, jako środka przymusu bezpośredniego,
  • nauczać technik obezwładniania, dźwigni transportowych, zakładania kajdanek oraz sprawdzania osoby,  zakładania pasa obezwładniającego i kaftana bezpieczeństwa, użycia siatkowego zestawu obezwładniającego,
  • nauczać umiejętności stosowania pałki służbowej jako środka przymusu bezpośredniego,
  • nauczać taktyki interwencji policyjnych w zakresie legitymowania i zatrzymywania osób.

Treści programowe obejmują:

1. Taktykę i techniki interwencji, z ukierunkowaniem na umiejętność kształtowania ogólnej i specjalnej sprawności fizycznej, nauczania elementów sportów i systemów walki, nauczania chwytów i dźwigni transportowych, obezwładniania osób, zakładania kajdanek i sprawdzania osoby oraz stosowania technicznych środków przymusu bezpośredniego, wykorzystywania pałki służbowej w interwencji , posługiwania się w sposób bezpieczny bronią służbową i środkami technicznymi będącymi na wyposażeniu policjanta, zapewnienia bezpieczeństwa podczas legitymowania i zatrzymywania osób stawiających bierny i czynny opór lub dokonujących czynnej napaści.
  2. Podstawy prawne i praktyczne zasady przeprowadzania interwencji, z ukierunkowaniem na doskonalenie umiejętności w zakresie przeprowadzania interwencji, udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
  3. Kształtowanie umiejętności metodycznych, z ukierunkowaniem na kształtowanie umiejętności z zakresu: opracowania konspektów zajęć, postępowania zgodnie ze wskazaniami dydaktyki, realizacji zajęć dydaktycznych w grupie szkoleniowej.

podkom. Jacek Kuźmiński, ZIP

zdj. ze zbiorów ZIP