Uratowała życie

Data publikacji 24.02.2015

Powrót z pierwszej przepustki okazał się wielkim sprawdzianem dla post. Róży Bańki – słuchaczki Centrum Szkolenia Policji. Był już późny wieczór i śpieszyła się, by na czas dotrzeć do szkoły. Kiedy zajęła miejsce w pociągu na trasie Warszawa Gdańska-Legionowo, zauważyła, że siedzący obok niej mężczyzna bezwładnie osunął się na podłogę. Policjantka bez wahania podjęła akcję ratunkową.

Po sprawdzeniu czynności życiowych okazało się, że oddech i tętno są niewyczuwalne. Policjantka natychmiast rozpoczęła reanimację, po chwili poprosiła o pomoc dwóch innych pasażerów. Sama w tym czasie wezwała pogotowie ratunkowe. Mężczyzna dwukrotnie odzyskiwał funkcje życiowe, za chwilę znów je tracił. Po ok. 20 minutach zaczął samodzielnie oddychać, wróciła mu świadomość. Okazało się, że leczy się kardiologicznie. Przytomnego już mężczyznę przekazano załodze karetki. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjantki nie stracił życia.

Dziś z post. Różą Bańką spotkała się Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Anna Rosół, która przekazała wyrazy uznania dla jej bohaterskiej postawy. Podkreśliła też profesjonalizm i determinację w działaniu słuchaczki. Życzyła również dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz wielu sukcesów zawodowych.

Wszyscy dołączamy się do życzeń i gratulacji.

hg

zdj. Roman Majewski WP