Kontrola tachografów cyfrowych

Data publikacji 29.10.2014

Zgodnie z istniejącymi przepisami na terenie Unii Europejskiej obowiązuje instalowanie tachografów cyfrowych w noworejestrowanych pojazdach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz w autobusach. Policjanci, którzy dokonują kontroli tych urządzeń zdobywają wiedzę i umiejętności na kursie specjalistycznym realizowanym w Centrum Szkolenia Policji.

Nauczyciele Zakładu Ruchu Drogowego CSP przygotowują policjantów do przeprowadzania kompleksowej kontroli pojazdów wyposażonych w tachograf cyfrowy. W trakcie kursu omawiane są przepisy dotyczące norm czasu pracy i odpoczynku kierowcy, zasady działania tachografów cyfrowych, sposoby kopiowania informacji zawartych na karcie kierowcy oraz urządzeniu. Przedstawiane są zasady odczytywania wydruków z tachografu cyfrowego, a także identyfikacja naruszeń. Po części teoretycznej uczestnicy kursu doskonalą umiejętności ćwicząc na trenażerach tachografów cyfrowych.

W bieżącym roku na 20 edycjach kursu specjalistycznego w zakresie kontroli tachografów cyfrowych przeszkolono 390 osób.

podkom. Mariusz Jackowski ZRD