Data publikacji 20.02.2007

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie gościło w swoich murach japońskich wolontariuszy JICA/JOCV w latach 1993 – 1999. Byli nimi trzej mistrzowie sztuki walk aikido: Ihao Hanaki, Fujio Nakamura, i Masahiro Taniguchi, którzy prowadzili wśród naszych słuchaczy naukę aikido. Każdy z instruktorów przebywał na terenie naszej szkoły przez okres około 2 lat.

Metody sztuki walki aikido nie stanowią elementu składowego w kształceniu taktyki i techniki interwencji polskich policjantów, jednakże, w znakomity sposób wzbogaciły elementy samoobrony. Zajęcia te, cieszyły się dużą popularnością zarówno wśród słuchaczy jak i kadry naszej szkoły. Działalność wolontariuszy skupiła się głównie na prowadzeniu nauki aikido poza godzinami zajęć programowych słuchaczy. Dawali również pokazy swojego kunsztu podczas uroczystości mających miejsce na terenie naszej szkoły, co stanowiło niecodzienną atrakcję zarówno dla naszych słuchaczy, jak i mieszkańców Legionowa. Niewątpliwie ich pobyt przybliżył i zainteresował naszych policjantów kulturą i tradycją Dalekiego Wschodu. Podstawy sztuki walki aikido, jakie zdobyli w tym czasie nasi słuchacze, z pewnością przyczyniły się do ich doskonalenia i na pewno będą wsparciem w ich codziennej służbie. Współpraca Centrum Szkolenia Policji z JICA/JOCV zakończyła się pod koniec lat 90-tych.