Pożegnanie z mazurskimi jeziorami - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnanie z mazurskimi jeziorami

Data publikacji 19.09.2011

17 września br., zakończył się pierwszy w tym roku kurs specjalistyczny dla policjantów prowadzących łodzie służbowe w trudnych warunkach atmosferycznych (TNŁ – 1/11). Kurs odbywał się na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich, w Bazie Szkoleniowej Centrum Szkolenia Policji, w Kalu k. Węgorzewa.

           Zajęcia realizowane były głównie nocą. Szybko zapadający zmierzch oraz warunki atmosferyczne, mgła i deszcz, podnosiły stopień trudności ćwiczeń, które wykonywali słuchacze.

           W trakcie szkolenia, które trwało od 5 do 17 września br., policjanci mieli możliwość poznania urządzeń nawigacyjnych, takich jak GPS-y, echosondy i radary. Prowadzili łodzie służbowe lokalizując swoją pozycję również przy pomocy map żeglarskich.

           W czasie kursu operatorzy K38 z Gdyńskiego WOPR, przekazali słuchaczom zagadnienia dotyczące obsługi i wykorzystania skuterów wodnych wyposażonych w platformy do podejmowania z wody i transportowania poszkodowanych osób.

           Kolejnym etapem doskonalenia umiejętności pływania na skuterze wodnym było zatrzymywanie i kontrola jednostek pływających oraz abordaż.

           Już w czasie kursu, jego uczestnicy mieli okazję zweryfikować nabytą wiedzę i umiejętności. Na trasie rejsu z Kalu do Okartowa udzielili pomocy załodze żaglówki przewróconej przez szkwał na jeziorze Śniardwy. Słuchacze kursu TNŁ-1/11 podjęli z wody na pokład dwóch pechowych żeglarzy. Akcja ratownicza przebiegła tak sprawnie, że „rozbitkowie” spędzili w wodzie tylko kilka minut. Precyzyjne operowanie łodziami przy bardzo dużym zafalowaniu jeziora i podjęcie żeglarzy na pokład zakończyło się sukcesem. Po udzieleniu pomocy załogę żaglówki przekazano ratownikom WOPR z Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie.

           W sobotę 17 września br., Kierownik Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP mł. insp. Robert Rodziewicz pogratulował słuchaczom sprawnie przeprowadzonej akcji i ukończenia kursu. Policjanci otrzymali świadectwa oraz wpis w książeczkach WOPR „stażysta ratowniczego skutera wodnego” i „operator ratowniczego skutera wodnego”.

 

Łukasz Długołęcki ZSS

zdj. Łukasz Długołęcki ZSS