Nurkowanie pod lodem

Data publikacji 08.03.2011

W dniach 3-4.03.2011r., płetwonurkowie z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego ZSS przeprowadzili trening w nurkowaniu podlodowym. Doskonalenie odbyło się w bazie szkoleniowej Centrum Szkolenia Policji, w Kalu koło Węgorzewa nad jeziorem Święcajty.

Mazury przywitały nurków piękną słoneczną pogodą. Pracownicy Bazy przygotowali wcześniej przerębel, więc nie pozostało nic innego, jak tylko zejść do wody pod lód, który miał w tym miejscu ponad 30 centymetrów grubości.

O tej porze roku przejrzystość jeziora dochodzi do 5 metrów, a temperatura wody ma około 4 stopni Celsjusza.

Nurkowie ćwiczyli poszukiwanie i rozpoznanie zatopionego obiektu w przestrzeni zamkniętej oraz sytuacje awaryjne mogące zdarzyć się podczas prowadzenia tak bardzo trudnej akcji. Nowością dla ćwiczących była możliwość wykorzystania terenowego quada do przewozu ciężkiego sprzętu nurkowego.

Piotr Brzezinka ZSS

zdj. Piotr Brzezinka ZSS